co wyróżnia najlepszych opiekunów wolontariatu szkolnego

Kiedy się dużo pracuje z różnymi szkołami, jak na przykład nasz zespół, to widać wyraźnie, od czego zależy, że w jednych wolontariat dla uczniów działa prężnie, angażuje młodzież i tworzy im wartościową przestrzeń do społecznego zaangażowania, a w innych tak się nie dzieje. Kluczem do sukcesu jest oczywiście opiekun wolontariatu. Parę rzeczy wyróżnia tych najlepszych.

Na pierwszym miejscu jest zaangażowanie, pasja z jaką pracują, prawdziwa przyjemność jaką czerpią ze swojej pracy i płynąca z tego wewnętrzna, silna motywacja.

Dalej dobry kontakt z uczniami, nie „belferski”, nie oceniający, przyjazny, życzliwy, ale też taki, w którym granice są jasne. Ale zdecydowanie wychodzący poza granice zwykłej szkolnej relacji, tak jak sam wolontariat poza te granice wyjść musi. Nauczyciel – opiekun wolontariatu to nauczyciel zaangażowany, zarówno w relacje, jak i w samo działanie. „Jeśli chcesz zapalić innych, sam musisz płonąć”.

Potem jest sprawność w poruszaniu się po temacie wolontariatu. Znajomość przepisów i kwestii formalnych, organizacji pozarządowych, z którymi można współpracować, a przede wszystkim mądrość w rozpoznawaniu potrzeb społecznych i właściwym na nie odpowiadaniu, aby zapał młodych wolontariuszy był dobrze kierunkowany.

Jest też pakiet kompetencji związanych z animowaniem aktywności młodych ludzi: moderowanie pracy w grupie, uczenie umiejętności społecznych, szczególnie tych związanych z pomaganiem i organizowaniem pomocy, radzenie sobie z trudnymi sytuacjami w grupie i indywidualnymi kryzysami. Ale przede wszystkim zdolność czynienia z wolontariatu – z pasji, energii, radości z pomagania i przyjemności pracy w grupie – ważnej lekcji życia i ludzi. To najważniejsze wyzwanie opiekunów wolontariatu.

Oto, zapewne niedokończona, lista wyróżników dobrych opiekunów wolontariatu. Niemal wszystkie one mają jedną wspólną cechę – da się je doskonalić i rozwijać. A Ty, w czym jesteś już dobry, a czego jeszcze potrzebujesz się nauczyć?

autor: adrnin

zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany. Aby dodać komentarz należy wypełnić pola oznaczone gwiazdką. *

*